تجهیز یک پست 20 کیلو ولت توزیع

مشخصات وسایل مورد نیاز جهت تجهیز:

1 کابل (185*1)*3        2 کابل (50*1)*3    3 کابل تک رشته ای (240*1)*4  4 سرکابل RayChem

5 سرکابل کمپکت 185    6 سرکابل کمپکت 50    7 کابلشو در سایزهای مختلف  8 ترانسفورماتور 315 KVA

9 تابلو توزیع 630 A با 3 فیدر خروجی    10 تابلو CCV تاپ بوشینگ

ورودی این پست که ورودی خط می باشد کابل (185*1)*3 با ولتاژ 20 KV است. 3 به معنی 3 فاز بودن، 1 به معنی یک هسته ای بودن و 185 قطر کابل را مشخص می کند. این کابل به باس تابلو وارد می شود و کابل 50  از باس خارج شده و به بریکر حفاظت ترانس وارد می شود. از ثانویه ترانس کابل  (240*1)*4  خارج شده و به تابلو توزیع وارد می شود. کابلی که از ثانویه ترانس خارج می شود چون ثانویه ترانس به صورت ستاره است یک نقطه صفر به آن اضافه می شود. به همین  دلیل یک کابل نول در ثانویه آشکار می شود. 

تابلو CCV تاپ بوشینگ

این تابلو جهت هدایت ولتاژ طراحی گردیده است. بدین منظور که این تابلو  دارای طرح توسعه است که یک خط 20 به اولیه ترانس و خط خروجی دیگر برای رساندن برق به پست بعدی می باشد. تمامی هدایت های ولتاژ در این تابلو با استفاده از یک دسته به نام دسته سکسیونر انجام می پذیرد. کابل 185 در این تابلو دارای ولتاژ 20  کیلووات است لذا برای اتصال این کابل به باس تابلو بایستی یک سری مراحل امنیتی جهت حفاظت رعایت شود. برای انجام این حفاظت از سرکابل کمپکت استفاده می شود.

نحوه زدن سرکابل کمپکت

یک کابل 185*1 از چندین لایه جهت حفاظت بیشتر از کابل تشکیل شده است، چون ولتاژ بالاست و حفاظت حرف اول را می زند. لایه های حفاظتی این کابل از لایه تا هسته عبارتند از:

1 لایه پلاستیکی  2 لایه آلومنیومی   3 پلاستیک   4 سیم ارت    5 کاغذ گرافیت دار   6 گرافیت               7 شمعی PVC      8 آلومینیوم

ابتدا لایه پلاستیکی را به میزانی که کابل جادست داشته باشد با موکت بر برمی داریم. سپس با اره لایه آلومنیومی را به آرامی می بریم به گونه ای که به لایه زیرین آسیبی وارد نشود. دقیقا از همان محل که برش انجام شده است یک نوار آب بندی می پیچیم تا از ورود رطوبت و گردوغبار به داخل آن جلوگیری کند. سپس از همین محل که نوار پیچیده شده سیم های ارت را از روی کابل که پیچیده شده جدا کرده و به پایین می کشیم. سپس سیم ارت پایین کشیده شده را به هم می پیچیم و سر آنها را با کابلشو 25 با دستگاه پرس، پرس می کنیم. بعد از این مرحله یک لایه پلاستیک و یک کاغذ گرافیت دار را از روی کابل بر می داریم. سپس به حساس ترین مرحله کار که همان برداشتن گرافیت است می رسیم. برداشتن گرافیت به دو طریق صورت می گیرد. روش اول با استفاده از دستگاه گرافیت بردار است که به دلیل تحریم، در بازار قابل دسترسی نیست. اما روش دوم که متداول نیز می باشد برداشتن با شیشه است. دقیقا از محلی که 3 لایه فوقانی بریده به اندازه 2.5 Cm بایستی گرافیت بر روی کابل باشد تا با استرس در تماس باشد. به فاصله 15.5 Cm تا انتهای کابل باید گرافیت برداشته شود.

 

طریقه برداشتن گرافیت با شیشه

شیشه را بین دو دست قرار داده وبه آرامی در سطح افق بر روی کابل می کشیم و گرافیت به صورت لایه لایه برداشته می شود. باید دقت نمود که به شمعی کابل آسیب وارد نشود. به علت بالا بودن ولتاژ امکان خطر وجود دارد. بعد از اینکه به طور کامل گرافیت برداشته شد با سمباده 280 روی آن می کشیم بعد از 280 با 400 روی آن می کشیم تا به طور کامل صیقلی گردد. سپس به اندازه پایه کابلشو از شمعی برمیداریم تا کابلشو را وارد کرده و پرس کنیم. حال نوبت استفاده از سرکابل  کمپکت است.

اجزای اصلی سرکابل کمپکت عبارتند از:

1 چپقی    2 کلاهک     3 استرس کنترل سرکابل     4 پوشش استرس کنترل     5 کابلشو 185 بی متال

6 پیچ و مهره تبدیلی 16 به 12      7 گیریس سیلیکون     8 نوار آب بندی و وسایل جانبی از قبیل مهره ی فنری ،کابلشو زمین.

 

نحوه استفاده از سرکابل

ابتدا بایستی محل گرافیت برداشته شده را با الکل و متقال تمیز کرده به صورتی که هیچ اثری از گرد و غبار آن باقی نباشد. اگر به هر نحوی اثرات گردو غبار باقی بماند ممکن است باعث شکست ولتاژ می گردد.  ابتدا یک پلاستیک روی هسته کشیده تا از آسیب دیدن هسته و استرس جلوگیری کند بعد از تمیز کردن، استرس را روی کابل کشیده. سپس کابلشو را بر روی آلومنیوم پرس می کنیم. باید پیچ را آنقدر بپیچانیم تا پیچ بریده شود.  پس از اتمام پرس نوبت آن است چپقی را روی استرس کشیده تا تمام قسمتها را وکیوم کند. سپس نوبت وصل در تابلو است که با یک سری پیچ روی تابلو محکم می شود و در آخر درپوش را گذاشته و کار اتمام می یابد.  دو فاز بعدی را نیز مانند این فاز بر روی کابل زده و نصب می کنیم.

نحوه سرکابل زدن کابل 50

تمام مراحل سرکابل زدن این کابل مانند سرکابل 185 است. فرق این کابل با کابل 185 در این است که چون سایز کابل کم شده لایه های حفاظتی آن نیز کم شده. اما تمام مراحل مانند سرکابل 185 است.

 نحوه سرکابل زدن کابل قسمت بریکر ترانس ReyChem

سر دیگر کابل که به اولیه ترانس وصل می گردد چون در فضای آزاد است نیازی به استفاده از سرکابل کمپکت نیست و از سرکابل ReyChem استفاده می شود. جدول زیر اندازه های مورد نیاز را جهت این کار مشخص می کند. ابتدا با استفاده از اندازه های داده شده به میزان لازم از روی کابل برداشته و سیم های ارت را آماده کرده و با نوار آب بندی محل را عایق بندی می کنیم. در سرکابل کمپکت میزان گرافیت باقی مانده  2.5 Cm بود اما در  RayChem این اندازه به 4

/ 2 نظر / 878 بازدید
فرزاد مشهدی ابوطالب

i think it is good ,but it can be much more beter.but it is realy usefull it will surly help me in my job.thanks a lot,and i wish you the best wishes.

علی

متشکرم عالی بود