استراتژی های کنترل

بطور کلی سه نوع استراتژی کنترل وجود دارد:

1- DDC (Digital Direct Control) A

در این سیستم یک پی ال سی واقع در اتاق کنترل (CCR) تمامی ادوات را کنترل می کند. در جاهاییکه سایت کوچک باشدو تعداد Device های محدودی داشته باشیم از این روش استفاده می شود. از معایب آن می توان به حجم کابل کشی زیاد و نویز بیشتر اشاره کرد. اما سادگی و ارزانی سیستم همچنین عیب یابی آسانتر از مزایای این سیستم است.

2- DCS (Distributed Control System) B

در این روش پی ال سی ها در اتاق کنترل های محلی (LR) ها قرار گرفته و هر یک وظیفه کنترل تعدادی از تجهیزات متمرکز در یک منطقه را به عهده دارند. اما تمامی این کنترل های محلی به یک اتاق کنترل اصلی یا CCR‌ وصل هستند. در واقع در این روش حالت Master  و Slave خواهیم داشت بدین معنی که ترکیبی از PLC و PC یا کامپیوتر واقع در اتاق کنترل اصلی به همراه نرم افزار متناسب خواهیم داشت. این روش در مراکز پیشرفته امروزی بطور وسیعی مورد استفاده قرار میگیرد. یکی از آنها پست برق واقع در شهر پردیس است. این سیستم گرانتر از روش های دیگر بوده اما به کابل کشی کمتری نیاز دارد.

3- FCS (Fieldbus Control System) C

در این روش پی ال سی واقع در اتاق کنترل به یک فیلد باس وصل است که از طرف دیگر به تجهزات واقع در فیلد متصل می باشد.در صورتیکه تعداد I/O ها کم بوده و محدودیت خاصی نداشته باشیم می توان از این روش استفاده نمود. Device ها توسط Field Barrier‌ و یا Segment Protector به فیلد باس متصل هستند و بر حسب اولویتی که در پروتکل مربوطه مشخص شده است اطلاعات را به روی باس منتقل می کنند. پروتکل Token Ring در این سیستم می تواند از اختلال Cross Talk جلوگیری می کند. در این روش حداکثر 1024 I/O را میتوان پوشش داد.

 

/ 1 نظر / 37 بازدید
شهرجردي

عالي بود