مزایای استفاده از سیستم Energy Saving

به نام یزدان پاک

شبکه بهینه سازی مصرف انرژی

اتوماسیون روشنایی عمومی

 


صرفه جویی در مصرف انرژی بدون شک یکی از انگیزه های اصلی حرکت به سوی سیستم های اتوماسیون روشنایی عمومی و تبدیل پروژه های موجود به سیستم های قابل مدیریت می باشد. این روش امکان کنترل سیستم روشنایی خیابان/جاده/تونل با هزینه های کمتر مربوط به مصرف انرژی، بهره برداری سیستم و نگهداری آن را مهیا می کند . همچنین افزایش طول عمر لامپ، حذف انرژی مورد نیاز بالاست های قدیمی، عدم نیاز به نگهداری وتعویض لوازم کنترل قدیمی، حذف بازدید های دوره ای جهت تشخیص خرابی لامپ ها از دیگر مزایای این سیستم می باشد.

 

این سیستم قابلیت تنظیم شدن مطابق پروفایل تضعیف نور (Dimming Profile)منطبق برخواسته مشتری را داراست. به عنوان مثال در شکل زیر پنج سطح مصرف انرژی در پنج بازه زمانی مختلف تنظیم شده است. که صرفه جویی در مصرف انرژی در قیاس با سیستم های فعلی که فقط یک پروفایل ثابت با مصرف انرژی یکسان در کل بازه زمانی روشن بودن لامپ را دارند کاملا قابل مشاهده است. در بازه زمانی T3مربوط به زمانهای کم ترافیک بعد از نیمه شب، بیش از 50 درصد صرفه جویی انرژی با روش تضعیف نور بدست     می‌آید. در زمانهای طلوع و غروب که اصطلاحا هوا گرگ و میش است با استفاده از روش روشن و خاموش کردن اتوماتیک حدود 8 درصد صرفه جویی انرژی نسبت به حالت دستی یا فتوسل در دسترس خواهد بود.

 

 

ساختار شبکه سیستم اتوماسیون روشنایی عمومی

شکل فوق آرایش کلی سخت افزاری ، نرم افزاری و مولفه ای ارتباطی ما بین آنها را در سیستم RFنشان  می دهد. توسط این سیستم حالت های On/Off/Dimmingقابل کنترل هستند. حالت های خاموش و روشن روز و شب مبتنی بر سطوح روشنایی محیط هستند در حالیکه سیستم تضعیف شدت روشنایی مبتنی بر برنامه ذخیره شده و گرفتن بازخورد سنسور ها قابل کنترل خواهند بود. این سیستم محدوده وسیعی از کنترل درصدی شدت روشنایی را در اختیار بهره بردار سیستم قرار می دهد.  همچنین توسط این سیستم امکان پایش مقدار مصرف انرژی سیستم روشنایی بصورت لحظه ای وجود خواهد داشت.

 

شبکه روشنایی عمومی بستر بسیار مناسب و ایده آلی برای ارتباط RFدارند زیرا که چراغها در ارتفاع نصب می شوند این موضوع امکان پوشش بیسیم خدمات تا 350 متر حتی بیشتر را مهیا می کند و فضای شبکه بگونه ایست که هر یک از چراغ ها در محدوده پوشش دیگر پایه ها قرار دارد. از اینرو حتی اگر یکی از نود ها دچار اختلال شود مسیر جایگزین آن وجود خواهد داشت. همانگونه که در تصویر فوق دیده می شود در یک سیستم طراحی شده برای بزرگراه، شبکه بصورت خودکار پیوندهای ارتباطی را پیدا کرده و مسیر بهینه را تشخیص می دهد.

 

شکل فوق آرایش عناصر موجود در بدنه چراغ را شامل: میکروپروسسور، ماژول فرستنده و گیرنده رادیویی RF، و سنسور های نصب شده را نشان می دهد.

 

مزایا و قابلیت های سیستم اتوماسیون روشنایی

سیستم اتوماسیون مبتنی بر RFقابلیت ارائه مزایای زیر را دارا می باشد :

1.      قابلیت کنترل، نظارت و دیده بانی سیستم از راه دور ( دارای صفحه نمایشگر گرافیکی و نموداری نشان دهنده وضعیت کلی چراغ ها).

2.      قابلیت کنترل لحظه ای از راه دور( شامل روشن/خاموش کردن چراغ ها و کاهش روشنایی آنها).

3.      قابلیت کاهش مصرف انرژی تا حد 50 درصد هنگام تضعیف نور (Dimming) چراغ ها.

4.      استفاده از روش فرکانس رادیویی (RF)به منظور انتقال اطلاعات از پانل کنترل به چراغ ها.

5.      استفاده از سیستم GPRSبرای ارسال اطلاعات به مرکز کنترل.

6.       امکان ارسال و دریافت اطلاعات به مرکز کنترل به وسیله کابل فیبر نوری.

7.      امکان کنترل و پایش سیستم بصورت آنلاین توسط شبکه جهانی اینترنت.

8.      قابلیت توسعه نامحدود سیستم.

9.      امکان برنامه ریزی کردن زمانبندی سیستم و کنترل آن از راه دور به هدف خاموش/ روشن کردن و تغییر شدت روشنایی هرگونه چراغ بخار سدیم 250 و 400 وات.

10.   نمایشگر راه دور Switch board.

11.   امکان کنترل چراغ ها از راه دور به طریقه های از قبل برنامه ریزی شده یا کنترل دستی.

12.   قابلیت اتصال به سیستم SCADA.

13.   قابلیت ثبت و ذخیره کردن هشدار ها (Alarms)در حافظه موجود در سایت.

14.   قابلیت ثبت و ذخیره کردن هشدار ها (Alarms)در حافظه موجود در مرکز کنترل.

15.   وجود باتری پشتیبان برای نگه داشتن کارکرد عادی سیستم برای 8 ساعت در صورت قطع برق.

16.   قابلیت اتصال کنترل پنل موجود در سایت به لپ تاپ در مواردی که تغییر در برنامه لازم باشد.

17.   قابلیت تغییر پارامتر های سیستم در سایت توسط کامپیوتر با اتصال به اینترنت ( با استفاده از GPRS).

18.   قابلیت بررسی و تغییر پارامتر های سیستم در سایت با استفاده از کلید های کمکی.

/ 0 نظر / 2 بازدید