تجهیزات سیستم ارتینگ

میله ارت کاپر باند

میله های ارت کاپر باند، برای سیستم های ارت ایده آل به شمار می آیند چرا که یک سیستم ارتینگ با میله های ارت اقتصادی تر و موثرتر می باشد. در یک میله ارت استاندارد بایستی مولکول های خالص مس به صورت یکنواخت روی یک مغز فولادی با حداقل قطر ۲۵۴ میکرومتر پیوند تشکیل دهند. در این خصوص استاندارد UL467 می گوید: «قطر غلاف مسی در هیچ نقطه ای نباید کمتر از ۰٫۱ اینچ (۰٫۲۵ میلی متر) باشد و شرایط و پارامترهای چسبندگی و خمشی باید در آن رعایت شده باشند، به این ترتیب در برابر خوردگی مقاومت بسیار خوبی حاصل می شود که مانع از فعالیت های الکترولیتی می گردد.»

میله بدون رزوه

این نوع میله ها فاقد رزوه هستند و می توان آنها را به کمک چکش در زمین فرو کرد یا درون حفره ای که با PetInfill پر شده است قرار داد.

 

میله رزوه دار

رزوه های میله ارت طبق استاندارد از طریق یک پروسه نورد ساخته می شوند تا اطمینان حاصل شود که شیار از توان کافی برای حفظ یکپارچگی مولکولی مس پیوند خورده برخوردار باشد.

 

کوپلینگ

کوپلینگها از آلیاژ مس هستنند تا بتوانند مقاومت خوبی در برابر خوردگی داشته باشند. آن ها امکان فرو رفتن به اعماق زمین را فراهم می کنند و همچنین از رزوه های میله ارت ضمن استفاده از ضربه خور محافظت می کنند. از کوپلرهای GRUN در میله های غیر شیاردار و از کوپلرهای GRU در میله های شیاردار استفاده می شود.

نوک فولادی مخصوص

نوک فولادی از میله ها در زمان فرو کردن در خاک محافظت می کنند و به اپراتور اجازه می دهند تا میله ها را هنگام کوبیدن به آسانی درون زمین فرو کند.


 

ضربه خور

ضربه خور از فولاد مقاوم با امکان چند بار مصرف برای کوبیدن میله های ارت با کمک چکش استفاده می شوند. از ضربه خور مخصوص در میله های ارت رزوه دار یا بدون رزوه میتوان استفاده کرد، اما ضربه خورهای معمولی فقط درون کوپلینگ پیچ می شوند و امکان استفاده روی میله های رزوه دار را دارند.

 

میله ارت مس سخت

این نوع میله ها برای استفاده در شرایطی طراحی شده اند که در آن به مقاومت زیاد در برابر خوردگی و طول عمر بسیار زیاد نیاز می باشد. هنگامی که باید حتماً از میله های سخت استفاده نمود، باید آن ها را در یک سوراخ گمانه یا حفره خاکریز یا دیوار قرار داد.این میله ها از مس کشیده شده سخت با درجه خلوص و مشخصات مکانیکی مطابق با استاندارد BS 2874، درجه کشیدگی سختی C 101 وC 102 ساخته می شوند.

 

ضربه خور فولادی

ضربه خور فولادی از فولاد بسیار سخت (BS 970) و برای حفظ میله ارت در برابر صدمات استفاده می شوند.

 

نوک فولادی

نوک فولادی از فولاد بسیار سخت طبق استاندارد BS970 ساخته می شوند و از نوک میله ها محافظت می کنند.

 

داول

داول ها از فولاد ضد زنگ سخت شده ساخته می شوند.

 

میله ارت فولادی ضد زنگ و لوازم جانبی

این میله ها برای مواقعی طراحی شده اند که ممکن است خوردگی گالوانیکی ناشی از مدفون شدن فلزات غیر همسان در فاصله نزدیک به یکدیگر، مشکل زا شود. در این شرایط، یک میله مسی می تواند با فلز مدفون شده واکنش دهد، به این ترتیب خوردگی رخ می دهد. راه حل این معضل، استفاده از میله های ضد زنگ سخت شده با درجه BS 970 Grade 316S12 می باشد.

 

      صفحات ارت

از این صفحات می توان به عنوان بخشی از سیستم ارتینگ استفاده کرد. طبق استاندارد BS این صفحات بایستی از مس الکترولیتیکی خالص با شند. در مواقعی که ایجاد شبکه های مسی و میله های ارت از این صفحات می توان به عنوان بخشی از سیستم ارتینگ استفاده کرد. طبق استاندارد BS این صفحات بایستی از مس الکترولیتیکی خالص با شند. در مواقعی که ایجاد شبکه های مسی و میله های ارت


 

کلمپ سیم به میله

GRC-S      GRC-L              GRC-W 

کلمپ تسمه به میله ارت

 
    GRC-O       GRC-B   GRC-N


 

کلمپ های سیم به استراکچر

 
 

 

کلمپ نگهدارنده سیم CSN

 

کلمپ نگهدارنده سیم CSU

 

کلمپ اتصال سیم به استراکچر مدل TEC


 
 

کانکتور

 

 
 

 

اتصالات تی شکل کانکتور سبک اتصالات مستقیم کلمپ TCIWF  

 

سی کلمپ

تمام کلمپ های C برای اتصال موازی دو هادی بکار می‌ روند و از مس خالص بری عبور جریان‌ های الکتریکی مناسب می با‌شند.

  اتصالات موازی

 

 

 

 

اتصالات مستقیم ساده   پر کننده "PetInfill" Earth Inspection Pit یکی از روش‌های کاهش مقاومت بستر زمین، احاطه کردن هادی های زمین با خاک دارای مقاومت کم می‌ باشد. این کار محیط یکنواختی را به وجود می‌آورد که در آن بازدهی هادی و میله های ارت ضمن افزایش، ثابت و قابل پیش بینی می شوند.

بکفیل فاقد اسیدهای آلی و باکتری‌های بی‌هوازی می‌باشد، بنابراین از نرخ خوردگی در مجاورت میله‌ها می‌کاهد. محصولات Pet Infill تولیدی شرکت پتونیا در کیسه‌های مناسب و بسته‌های پلی اتیلنی بسته بندی می‌شوند.
  هادی مسی رشته ای لخت Conductors    هادی مسی رشته ای لخت    Conductors تسمه مسی از تسمه های مسی علاوه بر استفاده در سیستم‌های ارتینگ، در سیستم های حفاظت در برابر صاعقه نیز استفاده می‌شود. تسمه ها بر اساس استاندارد BS 1432 C101/ 103 تولید می‌شوند.

 Conductors نوار مسی تخت قلع اندود برای جلوگیری از اکسیداسیون تسمه های مسی در شرایطی که محیط برای آن مستعد است، بایستی از تسمه های مسی قلع اندود استفاده گردد. Conductors


  

استاندارد BS 7430، بند 7.5 از بهبود یا تعویض خاک به منظور بهینه نمودن مقاومت تماسی الکترود زمین می‌توان در موقعیت‌های خاص یا دشوار استفاده نمود. قبل از اقدام به اینکار، ملاحظات اکولوژیکی باید در نظر گرفته شوند و هر اثر زیان آوری بر ماده الکترودی نیز باید در نظر گرفته شود.

از این نوع بهبود می‌توان در اراضی سنگی استفاده نمود. به این منظور بعد از حفر گودال برای فرو کردن الکترودهای ارتی عمودی، یا بعد از پهن کردن الکترودهای نواری به صورت شعاعی در زیر بکفیل دارای مقاومت کم که روی لایه‌های سنگی قرار می‌گیرند، یک بهبود عملکرد خوبی را از مقاومت تماسی ایجاد می کند.

 PetinfillTM یک ماده دارای مقاومت کم و غیر خورنده است که کارایی و بهره وری سیستم زمین را به ویژه در مناطق دارای رسانش کم ارتقا می‌دهد. PetinfillTM حاوی مواد مناسبی است که به هنگام استفاده در سیستم ارتینگ دائمی، سخت می‌شود تا از پراکنده شدن و نشت آن در زیر زمین و یا شسته شدن جلوگیری شود. Earth Inspection Pitبا وجود بکفیل، عملکرد میله‌های ارت در شن‌ها و سنگریزه ها همانند خاک کشاورزی می باشد.

Earth Inspection Pit  بنتونیت بنتونیت به صورت پودر یا دانه بندی ارائه می شود. کار کردن با فرم دانه‌ای راحت‌تر است. پودر ممکن است در شرایطی که باد می‌وزد ایجاد گرد و غبار نماید و به اطراف پخش شود. فرم دانه‌ای گزینه بهتری برای پر کردن کانالهاست. همچنین برای پر کردن گودال‌های حفر شده فرم پودری گزینه بهتری می‌باشد چون باعث می‌شود که مخلوط به حد کافی نازک باشد تا رسانایی بتواند به زیر گودال برسد، چنانچه با مته حفره به عمق 40 متر و بیشتر ایجاد شده باشد، لازم اس که بنتونیت حتماً به درون گودال پمپاژ شود که در اینصورت فرم پودری گزینه مناسب‌تری خواهد بود.
  طرز استفاده: 1. گودالی به عرض حداقل 10.2 سانتی متر (4 اینچ) و عمق 76.2 سانتی متر (30 اینچ) یا زیر خط انجماد (هر کدام عمیق‌تر هستند) حفر کنید. از PETINFILLTM کافی برای پوشاندن کف گودال به صورت یکنواخت استفاده کنید. قطر این لایه باید حدود 2.5 سانتی متر (1 اینچ) بشود.  1. گودالی به قطر 7.6 سانتی متر (3 اینچ) یا بیشتر و عمق 15 سانتی متر (6 اینچ) کمتر از طول میله ارت حفر کنید. 2. هادی شبکه ارت را روی PETINFILLTM قرار دهید.  2. میله ارت را درون گودال حفر شده قرار دهید و آن را با استفاده از سر فولادی و چکش به اندازه تقریباً 30 سانتی متر (1 فوت) به سمت کف گودال بکوبید. نوک میل ارت تقریباً 15.2 سانتی متر (6 اینچ) زیر سطح زمین قرار می‌گیرد. در این لحظه، با استفاده از اتصالات “PetWeld” می‌توانید هر نوع اتصالی را با میله ارت برقرار کنید. 3. مجدداً یک لایه سه سانتی از PETINFILLTM را رو و اطراف رسانا قرار دهید به گونه‌ای که رسانا کاملاً پوشانده شود.  3. مقدار کافی از PETINFILLTM اطراف میله ارت بریزید. برای مطمئن شدن از پر شدن حفره از PETINFILLTM، با کمک یک چوب دستی اطراف میله ارت را فشار دهید. 4. به دقت PETINFILLTM را با خاک به اندازه حدود 10 سانتی متر (4 اینچ) بپوشانید و مطمئن شوید که با رسانا تماس ندارد. حفره‌های خالی گودال را با دست پر کنید.  4. بقیه حفره را با خاکی که هنگام حفاری بیرون ریخته شده، پر کنید.
توجه: آب اضافی باید از گودال خارج شود.
 

/ 0 نظر / 67 بازدید