آشنایی با سیستم اسکادا

SCADA  مخفف کلمات Supervisory Control And Data Acquisition است، به معنای کنترل نظارتی و جمع‌آوری داده. سیستم‌های اسکادا برای مانیتور یا کنترل پردازشهای فیزیکی، شیمیایی، حمل و نقل و یا در سیستم‌های تامین آب شهری، کنترل توزیع و تولید برق، مانیتور خطوط نفت و گاز و دیگر پردازشهای توزیع شده بکار گرفته می‌شوند.

یک سیستم اسکادا شامل سخت افزار سیگنال I/O ، کنترلرها، شبکه‌های HMI ، مخابرات و نرم‌افزار است. واژه اسکادا به یک سیستم مرکزی که یک سایت کامل یا یک سیستم گسترده در مقیاس (کیلومتر یا مایل) بزرگ را مانیتور و کنترل می‌کند اشاره می‌کند. بخش عمده کنترل سایت در واقع توسط یک RTU (Remote Terminal Unit)   یا یک PLC (Programmable Logic Control) انجام می‌شود. توابع کنترل تقریبا همیشه محدود به قابلیت سطح نظارت هستند. برای مثال، یک PLC ممکن است جریان آب خنک کننده را از طریق بخشی از پردازشهای صنعتی،‌ کنترل کند، اما سیستم SCADA ممکن است به یک اپراتور اجازه دهد کنترل Set Point جریان را تغییر دهد و به شرایط آلارم مانند دمای بالا یا کم شدن جریان اجازه ثبت یا نمایش روی صفحه را بدهد. حلقه کنترلی فیدبک به RTU یا PLC بسته می‌شود و سیستم اسکادا کارایی کلی آن حلقه را مانیتور می‌کند.

جمع آوری داده در سطح PLC یا RTU شروع می‌شود و شامل خواندن اندازه‌ها و جمع آوری وضعیت‌ تجهیزاتی که با سیستم SCADA  ارتباط دارند، می‌شود. پس از آن داده‌ها کامپایل شده و به گونه‌ای فرمت می‌شود که اپراتوری که از سیستم HMI استفاده می‌کند بتواند در مورد تنظیم و یا لغو کنترلهای RTU یا PLC تصمیم بگیرد.

جهت آشنایی با استاندار اینترفیس پست ها با دیسپاچینگ به آدرس زیر مراجعه نمایی:

http://www.krec.ir/vahed_sazmani/enteghal/val20.pdf

 

/ 0 نظر / 78 بازدید