انواع سیستمهای زمین ( ارتینگ)

بطور کلی به منظور 1- تامین حفاظت جانی انسان ها 2- عملکرد مناسب دستگاهها 3- کنترل نویز، از سیستمهای زمین که به اصطلاح ارتینگ یا گراندینگ نامیده می شوند، استفاده می کنیم که طبق تعریف عبارتست از:  اتصال الکتریکی تجهیزاتی که -با برق کار می کنند و بدنه فلزی دارند و یا -با برق کار نمی کنند و بدنه فلزی دارند و حتی در مواردی خاص -با برق کار نمی کنند و بدنه فلزی هم ندارند یعنی عایق هستند به شبکه زمین.

نام گذاری سیستم های زمین

جهت مشخص کردن نحوه زمین کردن سیستم ها از حروف اختصاری به شرح زیر استفاده می شود:

حرف اول از سمت چپ مشخص کننده نوع رابطه سیستم نیرو در سمت تغذیه با زمین است بدین صورت که اگر حرف T باشد بدین معنی است که نقطه خنثی سیستم در سمت تغذیه بطور مستقیم زمین شده است و اگر حرف I باشد به این معنی است که یک نقطه از سیستم در سمت تغذیه از طریق امپدانسی به زمین وصل است.

حرف دوم از سمت چپ مشخص کننده نوع رابطه بدنه های هادی تاسیسات، در سمت مصرف، با زمین است بدین صورت که اگر حرف T‌ باشد بدین معنی است که بدنه هادی از نظر الکتریکی بطور مستقیم و مستقل از اتصالات زمین، به زمین وصل شده است و اگر حرف N باشد به این معنی است که بدنه های هادی در سمت مصرف به نقطه زمین شده سیستم نیرو (یعنی هادی حفاظتی) وصل شده اند.

سیستم های زمین به سه گروه IT , TT , TN  تقسیم شده اند. معمول ترین و پر کاربرد ترین آنها سیستم TN‌ است که خود بر مبنای نحوه استفاده از هادی های حفاظتی و حنثی به سه طریق می تواند اجرا شود.

اگر در سرتاسر سیستم، بدنه های هادی از طریق یک هادی حفاظتی به نام PE به نقطه خنثی N در مبدا سیستم وصل باشند به این سیستم TN-S گفته می شود که حرف S‌ از کلمه Separate به معنی مجزا، گرفته شده است.

اگر در سرتاسر سیستم، بدنه های هادی به هادی مشترک حفاظتی/خنثی به نام PEN وصل باشند به این سیستم TN-C‌ گفته می شود که حرف C‌ از کلمه Common‌ به معنی مشترک، گرفته شده است.

در مواردی که قسمتی از سیستم از مدا تا نقطه تفکیک ( معمولا جاییکه برق توسط شرکت توزیع به مصرف کننده تحویل داده می شود) هادی مشترک حفاظتی/ خنثی PEN‌ دارند اما از آن به بعد دو هادی حفاظتی (PE) و خنثی (N) از هم جدا می شوند، از هر دو حرف C و S‌ استفاده خواهد شد به نحوی که چنین سیستمی به نام TN-C-S‌ معروف است.

 

 

/ 1 نظر / 350 بازدید
سمکو

با سلام واسه شروع مطالبتون خوبه تو ایران ارتباط دانشگاه با صنعت یا دنیای مهندسی اصلا جالب نیست و فارغ التحصیل تازه میفهمه باید خودش شروع کنه منم الان دانشجوم و از این قاعده مستثنی نیستم با آرزوی بهترینا موفق باشید