تاسیسات و تجهیزات الکتریکی

مطالب مفید برای علاقمندان مهندسی برق، حفاظت، کنترل و ابزار دقیق

دفاع از ایده شخصی در محیط کار

در جلسه‌ای نشسته‌اید و همکارتان ایده شما را می‌دزدد. یا شاید برای اتمام پروژه‌ای تا دیروقت کار کنید و فراموش می‌کنید اسمتان را در ارائه نهایی بیاورید. رئیس‌تان فرصت را غنیمت شمرده، آن را به نام خود زده و مورد تمجید دیگران واقع می‌شود. حتی اگر در شرکتی کار کنید که مشوق همکاری بین کارمندان باشد، باز هم افرادی هستند که از حد خود فراتر رفته و امتیاز کار را انحصارا به نام خود زده و کسی را در آن سهیم نمی‌کنند.

 اینکه کسی امتیاز کار شما را بدزدد، واقعا خشم برانگیز است . حس خیلی بدی دارد و اصلا منصفانه نیست. شما خواستار عدالتید و حس یک قربانی را دارید.

چگونه باید از پس چنین موقعیت‌هایی برآمد؟ شاید حتی حسی مابین انتقام‌جویی و به کلی رها کردن آن به‌ شما دست دهد. آیا باید به وسط میدان پریده و مدعی پروژه‌تان شوید؟ یا عقب نشینی کرده و امیدوار باشید که فقط همین یک بار بوده؟

 چه از قصد و چه اشتباهی، همکارانتان ممکن است دست به این کار بزنند. در اینجا هفت راه به شما معرفی می‌کنیم تا کاملا با آن حرفه ای برخورد کنید. 

1. نسبت به عکس‌العمل هایتان آگاه باشید و از این احساسات در جهت مثبت استفاده کنیدشما به کارتان اهمیت می‌دهید، پس طبیعی است وقتی کسی ایده‌تان را بدزدد ناراحت شوید. هیچ درست و غلطی برای این احساسات وجود ندارد. در واقع، احساساتتان ممکن است بین انزجار و شکست نوسان کند. اولین قدم توجه به چیزهایی است که برایتان پیش می‌آید. کلید آن توسعه خودآگاهی برای سر و کله زدن با این احساسات و برخوردی سازنده است. این بدین معناست که زمانی برای آرام شدن‌تان بگذارید، و خشمتان را با یک استراحت دلنشین و کوتاه برطرف نمایید. برای دیگران، این روند می‌تواند شامل صحبت کردن با یک مشاور یا یادداشت‌ برداری روزانه باشد.

 2.  مرزهای خود را مشخص کنید ( هر چه زودتر بهتر)

آن را به ماه بعد موکول نکنید. اتفاقات بسیاری می‌تواند در این بازه زمانی رخ دهد که ممکن است همکارتان حتی آن را به یاد نیاورد. کاملا به جاست که پای حق خودتان بایستید. اگر در همان لحظه دست به کار شوید مرزی تعیین می‌کنید که نتیجه‌اش را در آینده خواهید دید. اگر شخصی قصد دزدیدن ایده شما را در جلسه‌ای داشت می‌توانید بگویید " این دقیقا همان استراتژی است که دیروز پیشنهادش را دادم. بهتر است نگاه دوباره‌ای به این برنامه بیندازیم."

 

 3. به دنبال راه حل باشید

اگر شخصا با آن فرد روبرو می شوید، و به جای متهم کردنشان شروع به سوال کردن کنید. این مسئله بار مسئولیت را به طرف خاطی محول می‌کند، و سپس باید پاسخگو باشد که به چه علت ایده یا پروژه شما را دزدیده است.چیزی شبیه به این بگویید: " متوجه شدم که به هنگام صحبت راجع به پروژه در جلسه این هفته، به جای کلمه "ما" از کلمه "من" استفاده کردید. ممکن است بگویید چرا اینگونه بیان کردید؟" به او بفهمانید که متوجه جریان شده‌اید و این کار درستی نبوده است.البته، مهم نیست که چطور مکالمه را پیش می‌برید، آن فرد ممکن است منکر این قضیه شود، یا بگوید که ممکن است دوباره این کار را انجام دهد، یا اینکه بگوید این‌ کار را برای آسیب زدن به شما انجام داده است. اگر مکالمه بدین سو پیش رفت، بهتر است ناظران را در جریان قرار دهید. فقط به خاطر داشته باشید که مدرکی مبنی بر اینکه آن ایده متعلق به شماست در دست داشته باشید.

 4. خجالت را کنار گذاشته و از خودتان تعریف کنید

در دنیای محیط کاری امروزه تاکید بسیاری بر کار گروهی وجود دارد. در نتیجه، بسیاری از متخصصین هیچ‌گاه یاد نمی‌گیرند که چگونه به شیوه درستی از خود تعریف کنند.راهی ساده برای شروع: به هنگام صحبت راجع به پروژه، از ضمایر شخصی استفاده کنید. بهتر است بگویید "ممنون، خوشحالم که از کار من خوشتان آمده است. دیروز تا دیروقت بیدار بودم تا کارم را به پایان برسانم و فکر می‌کنم نتیجه داده است."

 

 5. ایده‌هایتان را آینده آزمایی کنید

قبل از شروع پروژه با رئیس خود صحبت کنید. طرحی برای توافق بر ابتکارتان در شرکت ایجاد کنید. انتظارات را با طرح سوالات چنینی تعیین کنید. 

  • چگونه از ایده‌مان حمایت خواهیم کرد؟
  • صاحبان پروژه چه کسانی هستند؟ چه کسی بر مسئولیت‌ها نظارت دارد – و برای چه کاری؟
  • چه زمان قرار است این ایده‌ها را به مدیریت ارشد ارائه دهیم؟
  • چه کسی پاسخگوی سوالات خواهد بود و مسئولیت پیگیری را بر عهده خواهد گرفت؟

 راه را برای مراجعه دوباره به این توافقات باز بگذارید. ساختار همکاری که برای آن برنامه ریزی می‌کنید گاهی اوقات تغییر می‌کند. بهتر است ایمیلی از جدول جزییات دقیق که چه کسی قرار است مسئولیت چه کاری را به عهده بگیرد، داشته باشید.

 6. ایده پرداز باشید

بهترین ایده‌هایتان را به جای اشتراک گذاشتن با یک همکار، در گروه به اشتراک گذارید. آنها را در یادداشت و ایمیل ثبت کنید. حتی از دیگران دعوت کنید تا چیزی به آن اضافه کرده و آن را توسعه دهند. بدین شکل فرصتی خواهید داشت تا همکارانتان را شناخته و بابت کمکشان از آنها قدردانی کنید.با انجام این کار، توجه همگان را به عنوان یک نوآور به خود جلب خواهید کرد و شما را به مهربانی‌تان و سهیم کردن دیگران خواهند شناخت. به خلاقیت، اصالت، و نبوغ مشهور خواهید شد. چه چیزی از این بهتر؟

 7. در به اشتراک گذاشتن ایده‌تان سخاوتمند باشید

همانند مدل رهبری مدیران اجرائی بزرگ، اگر نسبت به به اشتراک گذاری ایده هایتان سخاوتمند باشید، همکاران شما نیز ایده‌های خوبتان را تایید خواهند کرد.اگر مدیریت تیمی را بر عهده دارید، نقش یک مربی را ایفا کنید. تیم‌تان را تشویق کنید تا به فکر فرصت هایی باشند تا کارشان را بشناسانند. یک راه این است که اسلایدی را به انتهای ارائه‌تان اضافه کنید و بخشی از اعتبار کار را به تیم‌تان اختصاص دهید ( فقط اگر در مضیقه زمانی هستید از اینکه به آن اسلاید خواهید رسید، اطمینان حاصل کنید!).

 در محیط کاری رقابتی، ایده‌ها دائما در حال گردش اند. چه خوشتان بیاید چه نیاید، دزدیدن ایده دیگران یک اتفاق رایج است. اما راه‌هایی برای پاسخ موقرانه وجود دارد. در این راه مهارت‌های مهمی همچون مهارت ارتباط، مذاکره، و خودباوری کسب خواهید کرد که از شما رهبر بهتری خواهد ساخت و اگر دوباره چنین چالشی برایتان پیش آید شما را برای موفقیت آماده خواهد کرد

 منبع سایت اسکیلما


  
نویسنده : یاشار شهامتی ; ساعت ٩:٤٢ ‎ب.ظ روز جمعه ٢۸ آبان ۱۳٩٥
تگ ها : skilllema