تاسیسات و تجهیزات الکتریکی

مطالب مفید برای علاقمندان مهندسی برق، حفاظت، کنترل و ابزار دقیق

تاکید مدیر عامل توانیر بر استفاده از انرژی های تجدیدپذیر و تولید پراکنده

مدیر عامل شرکت توانیر ، آرش کردی،  بر ضرورت استفاده هرچه بیشتر از انرژی‌های نو و تجدیدپذیر تاکید کرد و گفت: امروزه در برخی نقاط استفاده از یک مدل سنتی برای تامین برق پایدار مشترکین توجیه اقتصادی ندارد و لازم است با استفاده از ظرفیت و مشارکت بخش خصوصی در جهت تولید انرژی از منابع تجدیدپذیر (خورشیدی) حرکت کنیم.
وی گفت: پیش‌بینی می‌شود تا پایان برنامه ششم توسعه صنعت برق کشور 3 تا 4 هزار مگاوات نیاز خود را از نیروگاه‌های مقیاس کوچک تامین کند.
وی افزود: استفاده از تولید پراکنده که یک استراتژیک کلان برای صنعت برق کشور است، در گذشته استانداردهای لازم را نداشت، اما امروز با استفاده از مولدهایی با راندمان بالا می‌تواند راهگشا باشد.
کردی در ادامه با اشاره به مزیت‌های استفاده از این نیروگاه‌ها افزود: میزان تلفات انرژی به جهت نزدیکی محل تولید و مصرف کاهش می‌یابد و کاهش تلفات از جمله سیاست‌های اساسی صنعت برق کشور است.

وی همچنین به میزان قرارداد خرید تضمینی برق اشاره کرد و گفت: در حال حاضر قرارداد 2700 مگاواتی برای خرید تضمینی برق با استفاده از ظرفیت تولید پراکنده برق بسته شده است و در مجموع ظرفیت استفاده از این نیروگاه‌ها در کشور به 500 مگاوات می‌رسد.
وی در ادامه اظهار داشت: امروز قیمت یک کیلووات ساعت برق برای صنعت برق قریب 80 تومان تمام می شود، درحالی‌که آن را به مردم به طور متوسط 30 تا 40 تومان ضرر می‌فروشیم.
وی با ابراز امیدواری از حضور بخش خصوصی در تولید برق گفت: اخیرا شرکت توانیر اختیاراتی را به استان‌ها مبنی بر جذب سرمایه گذار و دعوت بخش خصوصی جهت تولید برق واگذار کرده است و در این راستا استان ها می توانند به صورت مستقل از این مدل جدید استفاده کنند.
این مقام مسئول خاطر نشان کرد: بخش خصوصی و همچنین مشترکین مختلف از جمله خانگی می توانند در این مدل ها با استفاده از انرژی های پاک حضور داشته باشند.
وی اضافه کرد: شرکت توانیر به هر شهروندی که بتواند با استفاده از انرژی‌های نو و تجدیدپذیر برق تولید کند، به ازای هر کیلووات ساعت انرژی تولیدی، مبلغی بالغ بر 600 تا 900 تومان می‌پردازد.
وی این خرید برق را تضمینی دانست و مدت قرارداد آن را 20 ساله عنوان کرد.

  
نویسنده : یاشار شهامتی ; ساعت ۱:۳٢ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢۸ مهر ۱۳٩٤