تاسیسات و تجهیزات الکتریکی

مطالب مفید برای علاقمندان مهندسی برق، حفاظت، کنترل و ابزار دقیق

سرمایه‌گذاری ۲ میلیارد دلاری بیل گیتس در انرژی های تجدیدپذیر

بنیانگذار شرکت مایکروسافت در مصاحبه با مجله امریکایی آتلانتیک به انتقاد از جنبش جهانی برخاست که قصد دارد صندوق‌های بازنشستگی، دانشگاه‌ها، کلیساها و مقامات محلی را در مجموع از سرمایه‌گذاری‌هایی به ارزش ۲.۶ تریلیون دلار در شرکت‌‌های نفت و گاز و زغال سنگ منصرف کند.
بیل گیتس در این مصاحبه گفت: «اگر فکر می‌کنید عدم سرمایه‌گذاری به تنهایی راه حل مناسبی است، به نظر سعی دارید با بهره بردن از ایده‌آل‌گرایی و هیجانات مردمی کاری کنید که منجر به کاهش انتشار کربن نخواهد شد زیرا تعداد کمی از این مردم مالک شرکت‌های نفتی هستند و تا زمانی که مالیاتی بر انتشار کربن وضع نشود و این عمل قانونی باشد، این افراد به عمل خود ادامه خواهد داد».
بنیاد خیریه بیل و ملیندا گیتس، بزرگ‌ترین بنیاد خیریه جهان است که بر اساس گزارشات مالی آن، ۱.۴ میلیارد دلار در شرکت‌های نفتی سرمایه‌گذاری کرده است.
این در حالی است که فعالان کمپین مذکور، این اظهارات را نابجا می‌دانند. به اعتقاد این افراد هر چند عدم سرمایه‌گذاری تنها راه حل نیست، اما برای تضعیف قدرت سیاسی صنعت نفت و گاز لازم است. هم چنین هزینه تولید یک کیلووات ساعت برق خورشیدی در روز برابر هزینه تولید همین مقدار برق با انرژی فسیلی است با این تفاوت که امکان استفاده از نور خورشید در طول شب وجود ندارد، اما این مشکل منافاتی با حقیقت به صرفه بودن تولید برق از خورشید در طول روز ندارد.
البته اخیراً بیل گیتس خبر از سرمایه‌گذاری ۲ میلیارد دلاری در انرژی‌های تجدیدپذیر جدید داده بود که میزان آن دو برابر مبلغ کنونی است.
روزنامه گاردین در در ماه مارس کمپینی برای درخواست از بنیاد گیتس برای عدم سرمایه‌گذاری در شرکت‌های نفت و گاز به راه انداخته بود.

  
نویسنده : یاشار شهامتی ; ساعت ۱:۱۸ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢۸ مهر ۱۳٩٤