تاسیسات و تجهیزات الکتریکی

مطالب مفید برای علاقمندان مهندسی برق، حفاظت، کنترل و ابزار دقیق

آدرس مقاله در سایت IEEE

 

http://ieeexplore.ieee.org/document/4651485/?reload=true&arnumber=4651485

 

  
نویسنده : مهندس شهامتی ; ساعت ۱٠:٢٤ ‎ب.ظ روز جمعه ٢۸ آبان ۱۳٩٥
تگ ها :

دفاع از ایده شخصی در محیط کار

در جلسه‌ای نشسته‌اید و همکارتان ایده شما را می‌دزدد. یا شاید برای اتمام پروژه‌ای تا دیروقت کار کنید و فراموش می‌کنید اسمتان را در ارائه نهایی بیاورید. رئیس‌تان فرصت را غنیمت شمرده، آن را به نام خود زده و مورد تمجید دیگران واقع می‌شود. حتی اگر در شرکتی کار کنید که مشوق همکاری بین کارمندان باشد، باز هم افرادی هستند که از حد خود فراتر رفته و امتیاز کار را انحصارا به نام خود زده و کسی را در آن سهیم نمی‌کنند.

 اینکه کسی امتیاز کار شما را بدزدد، واقعا خشم برانگیز است . حس خیلی بدی دارد و اصلا منصفانه نیست. شما خواستار عدالتید و حس یک قربانی را دارید.

چگونه باید از پس چنین موقعیت‌هایی برآمد؟ شاید حتی حسی مابین انتقام‌جویی و به کلی رها کردن آن به‌ شما دست دهد. آیا باید به وسط میدان پریده و مدعی پروژه‌تان شوید؟ یا عقب نشینی کرده و امیدوار باشید که فقط همین یک بار بوده؟

 چه از قصد و چه اشتباهی، همکارانتان ممکن است دست به این کار بزنند. در اینجا هفت راه به شما معرفی می‌کنیم تا کاملا با آن حرفه ای برخورد کنید. 

1. نسبت به عکس‌العمل هایتان آگاه باشید و از این احساسات در جهت مثبت استفاده کنیدشما به کارتان اهمیت می‌دهید، پس طبیعی است وقتی کسی ایده‌تان را بدزدد ناراحت شوید. هیچ درست و غلطی برای این احساسات وجود ندارد. در واقع، احساساتتان ممکن است بین انزجار و شکست نوسان کند. اولین قدم توجه به چیزهایی است که برایتان پیش می‌آید. کلید آن توسعه خودآگاهی برای سر و کله زدن با این احساسات و برخوردی سازنده است. این بدین معناست که زمانی برای آرام شدن‌تان بگذارید، و خشمتان را با یک استراحت دلنشین و کوتاه برطرف نمایید. برای دیگران، این روند می‌تواند شامل صحبت کردن با یک مشاور یا یادداشت‌ برداری روزانه باشد.

 2.  مرزهای خود را مشخص کنید ( هر چه زودتر بهتر)

آن را به ماه بعد موکول نکنید. اتفاقات بسیاری می‌تواند در این بازه زمانی رخ دهد که ممکن است همکارتان حتی آن را به یاد نیاورد. کاملا به جاست که پای حق خودتان بایستید. اگر در همان لحظه دست به کار شوید مرزی تعیین می‌کنید که نتیجه‌اش را در آینده خواهید دید. اگر شخصی قصد دزدیدن ایده شما را در جلسه‌ای داشت می‌توانید بگویید " این دقیقا همان استراتژی است که دیروز پیشنهادش را دادم. بهتر است نگاه دوباره‌ای به این برنامه بیندازیم."

 

 3. به دنبال راه حل باشید

اگر شخصا با آن فرد روبرو می شوید، و به جای متهم کردنشان شروع به سوال کردن کنید. این مسئله بار مسئولیت را به طرف خاطی محول می‌کند، و سپس باید پاسخگو باشد که به چه علت ایده یا پروژه شما را دزدیده است.چیزی شبیه به این بگویید: " متوجه شدم که به هنگام صحبت راجع به پروژه در جلسه این هفته، به جای کلمه "ما" از کلمه "من" استفاده کردید. ممکن است بگویید چرا اینگونه بیان کردید؟" به او بفهمانید که متوجه جریان شده‌اید و این کار درستی نبوده است.البته، مهم نیست که چطور مکالمه را پیش می‌برید، آن فرد ممکن است منکر این قضیه شود، یا بگوید که ممکن است دوباره این کار را انجام دهد، یا اینکه بگوید این‌ کار را برای آسیب زدن به شما انجام داده است. اگر مکالمه بدین سو پیش رفت، بهتر است ناظران را در جریان قرار دهید. فقط به خاطر داشته باشید که مدرکی مبنی بر اینکه آن ایده متعلق به شماست در دست داشته باشید.

 4. خجالت را کنار گذاشته و از خودتان تعریف کنید

در دنیای محیط کاری امروزه تاکید بسیاری بر کار گروهی وجود دارد. در نتیجه، بسیاری از متخصصین هیچ‌گاه یاد نمی‌گیرند که چگونه به شیوه درستی از خود تعریف کنند.راهی ساده برای شروع: به هنگام صحبت راجع به پروژه، از ضمایر شخصی استفاده کنید. بهتر است بگویید "ممنون، خوشحالم که از کار من خوشتان آمده است. دیروز تا دیروقت بیدار بودم تا کارم را به پایان برسانم و فکر می‌کنم نتیجه داده است."

 

 5. ایده‌هایتان را آینده آزمایی کنید

قبل از شروع پروژه با رئیس خود صحبت کنید. طرحی برای توافق بر ابتکارتان در شرکت ایجاد کنید. انتظارات را با طرح سوالات چنینی تعیین کنید. 

  • چگونه از ایده‌مان حمایت خواهیم کرد؟
  • صاحبان پروژه چه کسانی هستند؟ چه کسی بر مسئولیت‌ها نظارت دارد – و برای چه کاری؟
  • چه زمان قرار است این ایده‌ها را به مدیریت ارشد ارائه دهیم؟
  • چه کسی پاسخگوی سوالات خواهد بود و مسئولیت پیگیری را بر عهده خواهد گرفت؟

 راه را برای مراجعه دوباره به این توافقات باز بگذارید. ساختار همکاری که برای آن برنامه ریزی می‌کنید گاهی اوقات تغییر می‌کند. بهتر است ایمیلی از جدول جزییات دقیق که چه کسی قرار است مسئولیت چه کاری را به عهده بگیرد، داشته باشید.

 6. ایده پرداز باشید

بهترین ایده‌هایتان را به جای اشتراک گذاشتن با یک همکار، در گروه به اشتراک گذارید. آنها را در یادداشت و ایمیل ثبت کنید. حتی از دیگران دعوت کنید تا چیزی به آن اضافه کرده و آن را توسعه دهند. بدین شکل فرصتی خواهید داشت تا همکارانتان را شناخته و بابت کمکشان از آنها قدردانی کنید.با انجام این کار، توجه همگان را به عنوان یک نوآور به خود جلب خواهید کرد و شما را به مهربانی‌تان و سهیم کردن دیگران خواهند شناخت. به خلاقیت، اصالت، و نبوغ مشهور خواهید شد. چه چیزی از این بهتر؟

 7. در به اشتراک گذاشتن ایده‌تان سخاوتمند باشید

همانند مدل رهبری مدیران اجرائی بزرگ، اگر نسبت به به اشتراک گذاری ایده هایتان سخاوتمند باشید، همکاران شما نیز ایده‌های خوبتان را تایید خواهند کرد.اگر مدیریت تیمی را بر عهده دارید، نقش یک مربی را ایفا کنید. تیم‌تان را تشویق کنید تا به فکر فرصت هایی باشند تا کارشان را بشناسانند. یک راه این است که اسلایدی را به انتهای ارائه‌تان اضافه کنید و بخشی از اعتبار کار را به تیم‌تان اختصاص دهید ( فقط اگر در مضیقه زمانی هستید از اینکه به آن اسلاید خواهید رسید، اطمینان حاصل کنید!).

 در محیط کاری رقابتی، ایده‌ها دائما در حال گردش اند. چه خوشتان بیاید چه نیاید، دزدیدن ایده دیگران یک اتفاق رایج است. اما راه‌هایی برای پاسخ موقرانه وجود دارد. در این راه مهارت‌های مهمی همچون مهارت ارتباط، مذاکره، و خودباوری کسب خواهید کرد که از شما رهبر بهتری خواهد ساخت و اگر دوباره چنین چالشی برایتان پیش آید شما را برای موفقیت آماده خواهد کرد

 منبع سایت اسکیلما


  
نویسنده : مهندس شهامتی ; ساعت ٩:٤٢ ‎ب.ظ روز جمعه ٢۸ آبان ۱۳٩٥
تگ ها : skilllema

پست های GIS

پست الکتریکی ایستگاهی فرعی است که در مسیر تولید، انتقال یا توزیع انرژی الکتریکی، ولتاژ را به وسیله ترانسفورماتور به مقادیر بالاتر یا پایین‌تر تغییر می‌دهد و ممکن است که توان الکتریکی در طول مسیر از میان شمار زیادی پست بین نیروگاه و مصرف‌کننده بگذرد و ولتاژ آن بارها تغییر کند.

  توسعه شهری و افزایش روز افزون جمعیت شهرها نیاز به برق رسانی را بیش از پیش با اهمیت جلوه داده است بطوریکه در کلان شهر هابه علت بالا رفتن هزینه بالای زمین،احداث پست های قدیمی که فضای زیادی را اشغال می کند چندان مقرون به صرفه نیست و نیاز به نسل جدید پست های برق احساس می شود.

بر همین اساس وزارت نیرو به دنبال آن است که نسل جدید پست های برق که به GIS (Gas Insulated substations) یا پست های عایق گازی معروف است رادر شبکه های فوق توزیع برق استفاده کند و آن را جایگزین پست های معمولی عایق هوا AIS (Air Insulated substations)نماید.

از مهمترین ویژگی های پست GIS می توان به کاهش قابل توجه ابعاد این پست فوق توزیع، عدم نیاز به عملیات نگهداری دوره ای کوتاه مدت، کلاس حفاظت بالا، مناسب برای نواحی آلوده و البته گران تر بودن آن نسبت به پست های قدیمی(AIS) اشاره کرد.

 پست های GIS  جایگزین پست های معمولی می شوند/ یک قدم تا بومی سازی


تلاش برای بومی سازی پست های جدید

حمید چیت چیان وزیر نیرو تصریح کرد: سعی ما بر بومی سازی پست های GIS در کشور با اتکا به توان داخلی است که هم اکنون نیز پست های 63 GIS به تعداد محدود توسط یک شرکت دانش بنیان در مشهد طراحی و ساخته می شود.

 

آرش کردی مدیر عامل توانیر نیز در این خصوصگفت: در حال حاضر تکنولوزی پست های جدید فوق توزیع وارد می شود و ما امیدواریم مقدمات ساخت کارخانجات بیشتر نیز در راستای تولید پست های GIS فراهم شود .

وی تصریح کرد:حتی سازندگانی به صورت ابتکاری وارد مراحل ساخت شدند و مراحل اخذ تست های مورد نظر از مراجع معتبر بین المللی را طی می کنند، اینگونه نیست که صنعت برق بومی سازی این پست را رها کرده باشد، کما اینکه در مشهد تست پست های جدید انجام شده و تا انبوه سازی راهی نمانده است.

کردی یادآور شد: از لحاظ تجهیزات در بخش انتقال صنعت برق  تا 98 درصد متکی به توان داخل است در حوزه تولید و احداث نیروگاه نیز این رقم به بیش از 95 درصد می رسد.

نمونه یک پست قدیمی:

پست های GIS  جایگزین پست های معمولی می شوند/ یک قدم تا بومی سازی

برگزاری مناقصه برای 50 پروژه

غلامرضا خوش خلق مدیرعامل برق منطقه ای تهران در خصوص ویژگی های پست های فوق توزیع GISگفت: این پست فوق توزیع به لحاظ تکنولوژی نسبت به مدل های قبلی پیشرفته تر است ضمن اینکه حجم فضایی کمتری را اشغال می کند.

وی افزود: آلودگی تاثیر کمتری روی این پست ها دارد و با توجه به شرایط موجود صنعت برق در بخش انتقال ناگزیر به سمت توسعه GIS و جایگزینی آن با پست های قدیمی هستیم.

خوش خلق تاکید کرد: طبق برنامه ریزی های انجام شده برای پست های فوق توزیع جدید که در حدود 50 پست با ارزشی بالغ بر 300 میلیون دلار هستند، شرکت برق منطقه ای تهران به نیابت از کل کشور مناقصاتی برای تولید این پست ها در داخل کشور انجام خواهد داد؛البته در این میان مهمترین چالش پیش رو،  ورود تولید کننده و جذب سرمایه برای تولید است.

پست های GIS:

پست های GIS  جایگزین پست های معمولی می شوند/ یک قدم تا بومی سازی

 پست های GIS از چند منظر حائز اهمیت است که یکی از آنها اشغال فضای کم است که نه تنها استفاده از این پست هارا در داخل کلانشهر ها تسهیل می کند بلکه قابلیت استفاده آن را در مناطق کوهستانی ، دره های باریک، ایستگاه های زیر زمینی و حتی پست نیروگاه های آبی را فراهم می کند چراکه فضای اشغال شده برای نصب GIS حدود 10 تا 15 درصد فضای پست های معمولی است.

 گفتنی است ضرورت استفاده هر چه سریع تر از تکنولوژی های روز جهان در حوزه انتقال برق علاوه بر اینکه از آلودگی های زیست محیطی جلوگیری می کند تلفات انرژی در بخش انتقال و توزیع را نیز کاهش می دهد.

  
نویسنده : مهندس شهامتی ; ساعت ۱٢:۳٩ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٥ آبان ۱۳٩٥