تاسیسات و تجهیزات الکتریکی

مطالب مفید برای علاقمندان مهندسی برق، حفاظت، کنترل و ابزار دقیق

فیوز کات اوت

در شبکه فشار متوسط توزیع برق یکی از حفاظت کننده ها فیوز کات اوت است، که توسط قطعه ای که به آن المنت می گوید و داخل یک لوله ای از فیبر نسوز که دو طرف آن طبق شکل تکیه گاه برنجی قرار می گیرد.المنت با تکیه گاه های مقره ای شکل تحت کشش قرار گرفته و در صورت عبور جریان بیش از حد نرمال طبق منحنی قطع شبیه تمام فیوزها می سوزد و از تکیه گاه جداشده و آویزان می شود.فیوز ترانسفورماتور که اغلب کات اوت( CUT OUT FUSE)  نامیده می شود یک المنت است و چون با برداشتن تیغه فولادی یا نگهدارنده فیوز مدار مانند قطع یک کلید، باز می شود به آن کات اوت می گویند. فیوز کات اوت جهت حفاظت ترانسفورماتور در مقابل جریان های زیاد احتمالی ناشی از اتصال کوتاه یا اضافه بار در شبکه فشار ضعیف و سیم پیچی های داخل ترانسفورماتور به کار می رود .

سیم فیوز کات اوت شامل قطعه های مکانیکی و الکتریکی می باشد. سیم فیوز الکتریکی، یک نوع فیوز برق است که به سادگی با یک تکه کوتاه از سیم ساخته شده است. فیوز داخل یک لوله فیبری که همان لوله فیوز است قرار دارد. المنت (سیم) فیوز کات اوت شامل چهار قسمت دکمه، ساق، المنت (سیم ذوب شونده) و سیم انتهایی است.وقتی به دلیل اضافه جریان فیوز می سوزد قوس الکتریکی حاصل به دیواره لوله فیبری برخورد کرده و گازی را متصاعد می نماید که قوس را به بیرون می فرستد. هرچه شدت جریان عبوری از فیوز بیشتر باشد گاز بیشتری از مواد دیواره لوله متصاعد می شود. ضمناً بعد از سوختن المنت، لوله فیوز به بیرون آویزان می شود که این نشانه سوختن المنت فیوز است.
لودباستر (loadbuster)
در بعضی مواقع اجباراً لازم است خط فشارمتوسط یا کات اوت سر راه ترانسفورماتورها قطع شود که این امر لازم است توسط لودباستر با ملاحظات زیر انجام شود.
باتوجه به اینکه در لحظه قطع کات اوت، امکان تشخیص بار موجود روی خط وجود ندارد و ممکن است در هر زمان مشترکان تصمیم به تغییر بار شبکه فشارمتوسط کنند، قطع کات اوت بدون استفاده از loadbuster به دلایل زیر توصیه نمی گردد:
     1) ایجاد آرک و برقزدگی سیمبان
     2) آرک به کراس آرم برخورد می کند و واکنش رله پست 20/63 کیلوولت و در نتیجه قطع فیدر را در بر دارد.

لودباستر ابزاری قابل حمل و سبک برای قطع بار است. این ابزار برای قطع کات اوت، فیوز های برق و محدود کننده فیوز تحت بار با ایجاد شرایطی ایمن مورد استفاده قرار می گیرد. لودباستر با قابلیت سوئیچ کردن بار برای 34.5  KV  و 600 آمپر نامی، حداکثر 900 آمپر در سیستم توزیع برق هوایی به کار می رود.

  
نویسنده : مهندس شهامتی ; ساعت ٦:۱٢ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۸ آذر ۱۳٩٤

سنسور- ترانسدیوسر-ترانسمیتر-کنترلر-اکچوتور

مهندسی ابزار دقیق ( Instrumentation Engineering) :
تخصصی میان رشته‌ای است که با اندازه گیری کمیت‌های فیزیکی (فشار، دما، فلو و سطح مواد در مخازن) و کنترل آنها سر و کار دارد. این رشته زیر شاخه مهندسی کنترل می‌باشد که نسبت به خود رشته کنترل دارای جنبه‌های عملی بیشتری است و جذابیت بیشتری برای کار ایجاد می‌کند. این رشته به دلیل وجود سنسور های الکتریکی با رشته برق و الکترونیک ارتباط بسیار نزدیکی دارد. اما موضوع اصلی کنترل وابستگی شدیدی به حسگرها دارد.
این گرایش بطور گسترده به طراحی و کنترل سیستمهای صنعتی می پردازد. سنسورها، ترانسمیتر ها، دستگاه های اندازه گیری و کنترل کننده های نوین نقش بسیار پر اهمیتی در این گرایش دارند. این گرایش در مقایسه با دیگر گرایش های مهندسی برق بیشتر عملی بوده و از بازار کار بهتری برخوردار است.

 

سنسور :
ابزاری است که در همه دستگاههای اندازه‌گیری وجود دارد و وظیفه تبدیل یک کمیت فیزیکی به یک سیگنال الکتریکی را در تجهیزات الکترونیکی و یا تبدیل کمیت فیزیکی به یک سیگنال نیوماتیکی در تجهیزات نیوماتیکی را دارد. انواع دستگاههای اندازه‌گیری دارای سنسور یا حس کننده‌های متفاوتی هستند که کمیت‌هایی مانند دما، فشار، دبی و غیره را اندازه‌گیری می‌کنند.
این سنسورها بر حسب نوع عملکرد، دارای خروجی‌های متفاوتی از قبیل مقاومت، ظرفیت الکتریکی، جابجایی و غیره است. سنسورها البته کاربردهائی نظیر آشکار سازی وجود و یا عدم وجود نیز دارند نظیر سنسور نوری . سنسورهای دما نظیر انواع ترموکوپل و RTD.

ترانسدیوسر (مبدل) :
بنا به تعریف ، وسیله ای است که سیگنال الکتریکی حاصله از سنسور را تبدیل به یک سیگنال الکتریکی استاندارد(ولتاژ 5-0،جریان 20-4 میلی آمپر) می کند، یعنی اگر یک سنسور فشار همراه یک ترانسدیوسر باشد ، سنسور، پارامتر فشار را اندازه می گیرد و مقدار تعیین شده را به ترانسدیوسر تحویل می دهد ، سپس ترانسدیوسر آن را به یک سیگنال الکتریکی قابل درک برای کنترلر و صد البته قابل ارسال توسط سیم های هادی ، تبدیل می کند .
بنابراین همواره خروجی یک ترانسدیوسر ، سیگنال الکتریکی است که در سمت دیگر خط می تواند مشخصه ها و پارامترهای الکتریکی نظیر ولتاژ ، جریان و فرکانس را تغییر دهد، البته به این نکته باید توجه داشت که سنسور انتخاب شده باید از نوع سنسورهای مبدل پارامترهای فیزیکی به الکتریکی باشد و بتواند مثلأ دمای اندازه گیری شده را به یک سیگنال بسیار ضعیف تبدیل کند که در مرحله بعدی وارد ترانسدیوسر شده و سپس به مدارهای الکترونیکی تحویل داده خواهد شد .
ترانسدیوسر یکی از تجهیزات اصلی در سیستم های اتوماسیون برق صنعتی می باشد که بوسیله آن می توان از پارامترهای شبکه برق نمونه برداری کرد (شبکه تک فاز و شبکه سه فاز) و آنها را تبدیل به سیگنال های استاندارد نمود و در ورودی دستگاه های اندازه گیری مانند نمایشگرها و کنترلرها و سیستم های PLC و اسکادا SCADA از آنها استفاده نمود.

ترانسمیتر :
از ترکیب دو واژه TRANSFER+METER گرفته شده است. یعنی تجهیزی که بتواند یک کمیت فیزیکی را اندازه گیری کرده (METERING) وآن را به مکانی دورتر مثل اتاق کنترل انتقال(TRANSFER)دهد می تواند نیوماتیکی و یا الکترونیکی باشد. در هر دو مورد،سیگنال ارسالی استاندارد بوده و برای تجهیزاتی که در LOOP کنترل قرار دارند قابل فهم می باشد.
در نوع الکترونیکی جریان 20-4 میلی امپر و در نوع نیوماتیکی فشار هوای 15-3 (PSI)یا (bar)از سوی TRANSMITTER به کنترلرهای الکترونیکی و نیوماتیکی ارسال می شود. ترانسمیتر ایزوله جهت تبدیل انواع سیگنال های آنالوگ با دقت و کیفیت عالی به کار می رود. ورودی و خروجی کاملا ایزوله در برابر نویز و نوسانات برق، فیلترینگ و تقویت سیگنال از نکات مهم در ترانسمیتر می باشد.
خروجی بدست آمده از ترانسمیترها قابل استفاده در نمایشگرها، سیستم های پی ال سی (PLC) و تمام تجهیزات کنترلی می باشد و امروزه ترانسمیتر مصرف زیادی در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد، سیمان، ریخته گری، داروسازی، مهندسی پزشکی و بطور کلی هر سیستمی که نیاز به اتوماسیون صنعتی دارد، پیدا نموده است.

کنترلر :
کنترلر یا کنترل کننده ها مغز متفکر سیستم های کنترلی می باشند. خروجی‌ها یا سیگنالهای اندازه گیری توسط ترانسمیتر به کنترلر، انتقال می ‌یابند تا کنترلر به کمک این اطلاعات و براساس تابعی که برای آن تعریف شده است، تصمیمات لازم برای عکس العمل مورد نیاز را بگیرد.
کنترل کننده با مقایسه سیگنال اندازه گیری با مقدار مطلوب و انجام محاسبات لازم، مقادیر متغیرهای تنظیم شونده را تعیین می کند. ورودی کنترل کننده سنسورها وترانسمیترها وغیره... وخروجی کنترل کننده ها کنترل ولوها و موتورها وغیره میباشد.

محرک (Actuator) :
زمانی که در یک سیستم کنترل، عضو کنترل نهایی یک شیر یا دمپر یا ... باشد، امکان انتقال مستقیم فرمان به آن وجود ندارد. به همین علت از دستگاهی الکترومکانیکی که به آن محرک یا Actuator گفته می‌شود، استفاده می‌کنند تا فرمان ارسالی از کنترلر را دریافت نموده و موجب به حرکت درآمدن قطعه مذکور شود. این انرژی می تواند از یک منبع انرژی الکتریکی و یا هوای فشرده مداری نیوماتیکی باشد.

  
نویسنده : مهندس شهامتی ; ساعت ۸:٠٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٤ آذر ۱۳٩٤

شماتیک سیم کشی سیستم اعلان حریق آدرس پذیر (addressable)

  
نویسنده : مهندس شهامتی ; ساعت ۱:٢۸ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢۳ آذر ۱۳٩٤
تگ ها :

دیاگرام سیم کشی سیستم اعلان حریق متعارف(Conventional)

  
نویسنده : مهندس شهامتی ; ساعت ۱:٢٦ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢۳ آذر ۱۳٩٤
تگ ها :

شماتیک حفاظت الکتریکی الکتروموتورهای ولتاژ بالا

  
نویسنده : مهندس شهامتی ; ساعت ۱:٢٤ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢۳ آذر ۱۳٩٤

الگوی مصرف روزانه

  
نویسنده : مهندس شهامتی ; ساعت ٩:٥٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٩ آذر ۱۳٩٤
تگ ها : روزانه

الگوی مصرف سالیانه

  
نویسنده : مهندس شهامتی ; ساعت ٩:٥۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٩ آذر ۱۳٩٤

راندمان انواع نیروگاهها

  
نویسنده : مهندس شهامتی ; ساعت ٩:٥٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٩ آذر ۱۳٩٤
تگ ها : راندمان ، بازدهی

هزینه احداث و نگهداری انواع نیروگاهها

  
نویسنده : مهندس شهامتی ; ساعت ٩:٥٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٩ آذر ۱۳٩٤