تاسیسات و تجهیزات الکتریکی

مطالب مفید برای علاقمندان مهندسی برق، حفاظت، کنترل و ابزار دقیق

کشف منبع انرژی معادل 50000 برابر کل ذخایر نفت و گاز جهان!

زمینی که زیر پای ما قرار دارد، منبع بسیار عظیم انرژی است. انرژی زمین گرمایی از انرژی خورشیدی که در طول هزاران سال در داخل زمین ذخیره شده و همچنین فروپاشی عناصر رادیواکتیو در عمق زمین نشات گرفته است. این انرژی که بصورت حرارت از اعماق زمین به سطح هدایت می شود در صورت توسعه فن آوری استخراج آن، به تنهایی قادر خواهد بود کلیه نیازهای انرژی امروز و آینده بشر را تامین کند.
طبق محاسبات، مشخص شده است که انرژی حرارتی ذخیره شده در ۱۱ کیلومتر فوقانی پوسته زمین معادل پنجاه هزار برابر کل انرژی بدست آمده از منابع نفت و گاز شناخته شده امروز جهان است. پس این منبع عظیم انرژی می تواند در آینده جایگزین قابل اعتمادی برای انرژی حاصل از سوخت های فسیلی باشد. انرژی زمین گرمایی در واقع گرمای موجود در عمق زمین است و درجه حرارت زمین با رفتن به عمق آن افزایش می یابد. البته میان افزایش درجه حرارت و افزایش عمق زمین، رابطه خطی وجود ندارد. نظر به اینکه حرارت همیشه از سمت ناحیه گرم تر به ناحیه سردتر انتقال پیدا می کند، حرارت و گرمای درون زمین به نواحی نزدیک به سطح حرکت می کند. تقریبا توانی معادل با ۴۲ میلیون مگاوات حرارتی به طور پیوسته از کل سطح کره زمین قابل استحصال است که این مقدار انرژی، به طور پیوسته به فضای سردی که زمین را در بر گرفته است منتقل می شود.
طبق محاسبات، مشخص شده است که انرژی حرارتی ذخیره شده در ۱۱ کیلومتر فوقانی پوسته زمین معادل پنجاه هزار برابر کل انرژی بدست آمده از منابع نفت و گاز شناخته شده امروز جهان است. پس این منبع عظیم انرژی می تواند در آینده جایگزین قابل اعتمادی برای انرژی حاصل از سوخت های فسیلی باشد. البته بدیهی است که بهره برداری گسترده از ذخایر زمین گرمایی، مستلزم توسعه بیشتر در زمینه تکنیک های اکتشاف و استخراج آن است.
ژئوترمال از کلمه ی یونانی «ژئو» به معنی زمین، و «ترمال» به معنی گرما و گرمایی گرفته شده است. بنابراین، انرژی ژئوترمال به معنای (انرژی زمین گرمایی) یا انرژی با منشا درونی زمین است. این انرژی، به شکل گرمای محسوس، از بخش درونی زمین منشا می گیرد و در سنگ ها و آب های موجود در شکاف ها و منافذ داخل سنگ در پوسته ی زمین وجود دارد. مشاهدات به عمل آمده از معادن عمیق و چاه های حفاری شده نشان می دهد که درجه حرارت سنگ ها به طور پیوسته با عمق زمین افزایش می یابد، هرچند نرخ افزایش درجه حرارت ثابت نیست. با این روند، درجه حرارت در قسمت بالایی جبه به مقادیر بالایی می رسد و سنگ ها در این قسمت به نقطه ذوب خود نزدیک می شوند.
در طول عمر زمین، این حرارت درونی به طور آرام تولید شده و در درون زمین محفوظ و محبوس مانده است. همین امر موجب شده است که منبع انرژی مهمی فراهم شود و امروزه به عنوان یک انرژی نامحدودی مورد توجه قرار گیرد.
از طرف دیگر، نظریه های موجود در خصوص تکامل زمین نیز مبنایی برای توضیح وجود گرما در داخل زمین هستند. مطالعات نشان می دهد که زمین در زمان پیداش (حدود ۵/۴ میلیارد سال قبل) حالت مذاب داشته، تدریجا سرد شده و بخش خارجی آن به صورت جامد در آمده است. اما بخش های داخلی آن، به دلیل کندی از دست دادن گرما، حالت مذاب خود را حفظ کرده و دارای درجه ی حرارت بالایی است و می تواند منبع گرمایی درونی پوسته باشد که از هسته به طرف خارج منتقل می شود.
چگونگی انتقال گرمای زمین به سطح زمین
گرما از هسته ی زمین به طور پیوسته به طرف خارج حرکت می کند. مواد مذاب با استفاده از خاصیت رسانایی (Conduction) و انتقال حرارت از طریق جریانهای همرفتی (Convection) به لایه های فوقانی زمین رسیده و حرارت لازم برای مخازن زمین گرمایی را تامین می کنند. وقتی درجه حرارت و فشار به اندازه کافی بالا باشد، بعضی از سنگ های جبه ذوب می شوند و ماگما به وجود می آید. سپس به دلیل سبکی و تراکم کمتر نسبت به سنگ های مجاور، ماگما به طرف بالا منتقل می شود و گرما را در جریان حرکت، به طرف پوسته ی زمین حمل می کند.

گاهی اوقات، ماگمای داغ به سطح زمین می رسد و گدازه را به وجود می آورد، اما بیشتر اوقات، ماگما زیر سطح زمین باقی می ماند و سنگ ها و آب های مجاور را گرم می کند. این آب ها بیشتر منشاء سطحی دارند و حاصل آب بارانی هستند که به اعماق زمین نفوذ کرده است . بعضی از این آب های داغ از طریق گسل ها و شکست های زمین به طرف بالا حرکت می کنند و به سطح زمین می رسند که به عنوان چشمه های آب گرم و آبفشان شناخته می شوند. اما بیشتر این آب ها در اعماق زمین، در شکاف ها و سنگ های متخلخل محبوس می مانند و منابع زمین گرمایی را به وجود می آورند.
مکانهای مناسب جهت بهره برداری از انرژی زمین گرمایی
مناطق دارای چشمه های آب گرم و آبفشان ها، اولین مناطقی هستند که در آن ها انرژی زمین گرمایی مورد بهره برداری قرار گرفته و توسعه یافته است. در حال حاضر، تقریبا تمام نیروی الکتریسته حاصل از انرژی زمین گرمایی از چنین مکان هایی به دست می آید. در بعضی نواحی، درجه حرارت سنگ ها ممکن است به ۳۰۰ درجه  سانتی گراد برسد و مقادیر عظیمی انرژی گرمایی فراهم کند. بنابر این، انرژی زمین گرمایی درمکان هایی که فرایندهای زمین شناسی اجازه داده اند ماگما تا نزدیکی سطح زمین بالا بیاید، یا به صورت گدازه جریان یابد، می تواند تشکیل شود. ماگما نیز در سه منطقه می تواند به سطح زمین نزدیک شود:
محل برخورد صفحات قاره ای و اقیانوسی (فرورانش)؛ مثلاً حلقه آتش دور اقیانوس آرام.
مراکز گسترش؛ محلی که صفحات قاره ای از هم دور می شوند، نظیر ایسلند و دره  کافتی آفریقا
نقاط داغ زمین؛ نقاطی که ماگما را پیوسته از جبه به طرف سطح زمین می فرستند وردیفی از آتشفشان را تشکیل می دهند.

  
نویسنده : صادق شهامتی ; ساعت ٥:٤٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٩ مهر ۱۳٩٤

طراحی و ساخت رله ملی

پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر در حال ساخت سیستمی هستند که موجب کاهش خاموش‌های برنامه ریزی نشده در شبکه برق خواهد شد.
 دکتر حسین عسکریان در همایش معرفی فعالیت‌های علمی- تحقیقاتی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به توانمندی‌های تحقیقاتی این دانشگاه افزود: دانشگاه امیرکبیر با راه اندازی آزمایشگاه تخصصی- تحقیقاتی حفاظت، برآن شد تا با توجه به توان علمی و تجربه‌های علمی اقدام به طراحی و ساخت رله‌های حفاظتی در قالب پروژه "طراحی و ساخت رله ملی" کند.
مجری طرح با بیان اینکه بخش اعظمی از این پروژه اجرایی شده است، اظهار داشت: با اجرای این طرح علاوه بر آنکه فناوری پیشرفته رله حفاظتی در کشور بومی می‌شود، موجب کاهش خاموش‌های برنامه ریزی نشده در شبکه برق خواهد شد.
وی کاهش خروج سالیانه میلیون‌ها دلار از کشور را از دیگر مزایای این طرح ذکر کرد و یادآور شد: بهره برداری از دستاوردهای این طرح از اعمال خرابکاری‌ها در زمان نصب، تعمیرات و نگهداری تجهیزات جلوگیری می‌کند.
عسکریان همچنین خاطر نشان کرد: در صورت نهایی شدن این طرح مشکل تعمیر و نگهداری رله‌های حفاظتی در کشور حل خواهد شد.

  
نویسنده : صادق شهامتی ; ساعت ٥:٤۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٩ مهر ۱۳٩٤

مهندس برق ایرانی رئیس اجرایی شرکت توئیتر شد

شرکت توییتر در بیانیه‌ای اعلام کرد امید کردستانی به عنوان رئیس اجرایی این شرکت منصوب شده است. به گزارش برق نیوز در پی این انتصاب، بهای سهام توییتر در معاملات اولیه با یک درصد افزایش به 29.36 دلار رسید.کردستانی پیشتر به مدت 10 سال از مقامات اجرایی و مشاور ارشد شرکت گوگل بوده است. یک منبع آگاه به خبرگزاری رویترز گفت کردستانی با گوگل قطع همکاری کرده است.

  
نویسنده : صادق شهامتی ; ساعت ٥:٤٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٩ مهر ۱۳٩٤

تاکید مدیر عامل توانیر بر استفاده از انرژی های تجدیدپذیر و تولید پراکنده

مدیر عامل شرکت توانیر ، آرش کردی،  بر ضرورت استفاده هرچه بیشتر از انرژی‌های نو و تجدیدپذیر تاکید کرد و گفت: امروزه در برخی نقاط استفاده از یک مدل سنتی برای تامین برق پایدار مشترکین توجیه اقتصادی ندارد و لازم است با استفاده از ظرفیت و مشارکت بخش خصوصی در جهت تولید انرژی از منابع تجدیدپذیر (خورشیدی) حرکت کنیم.
وی گفت: پیش‌بینی می‌شود تا پایان برنامه ششم توسعه صنعت برق کشور 3 تا 4 هزار مگاوات نیاز خود را از نیروگاه‌های مقیاس کوچک تامین کند.
وی افزود: استفاده از تولید پراکنده که یک استراتژیک کلان برای صنعت برق کشور است، در گذشته استانداردهای لازم را نداشت، اما امروز با استفاده از مولدهایی با راندمان بالا می‌تواند راهگشا باشد.
کردی در ادامه با اشاره به مزیت‌های استفاده از این نیروگاه‌ها افزود: میزان تلفات انرژی به جهت نزدیکی محل تولید و مصرف کاهش می‌یابد و کاهش تلفات از جمله سیاست‌های اساسی صنعت برق کشور است.

وی همچنین به میزان قرارداد خرید تضمینی برق اشاره کرد و گفت: در حال حاضر قرارداد 2700 مگاواتی برای خرید تضمینی برق با استفاده از ظرفیت تولید پراکنده برق بسته شده است و در مجموع ظرفیت استفاده از این نیروگاه‌ها در کشور به 500 مگاوات می‌رسد.
وی در ادامه اظهار داشت: امروز قیمت یک کیلووات ساعت برق برای صنعت برق قریب 80 تومان تمام می شود، درحالی‌که آن را به مردم به طور متوسط 30 تا 40 تومان ضرر می‌فروشیم.
وی با ابراز امیدواری از حضور بخش خصوصی در تولید برق گفت: اخیرا شرکت توانیر اختیاراتی را به استان‌ها مبنی بر جذب سرمایه گذار و دعوت بخش خصوصی جهت تولید برق واگذار کرده است و در این راستا استان ها می توانند به صورت مستقل از این مدل جدید استفاده کنند.
این مقام مسئول خاطر نشان کرد: بخش خصوصی و همچنین مشترکین مختلف از جمله خانگی می توانند در این مدل ها با استفاده از انرژی های پاک حضور داشته باشند.
وی اضافه کرد: شرکت توانیر به هر شهروندی که بتواند با استفاده از انرژی‌های نو و تجدیدپذیر برق تولید کند، به ازای هر کیلووات ساعت انرژی تولیدی، مبلغی بالغ بر 600 تا 900 تومان می‌پردازد.
وی این خرید برق را تضمینی دانست و مدت قرارداد آن را 20 ساله عنوان کرد.

  
نویسنده : صادق شهامتی ; ساعت ۱:۳٢ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢۸ مهر ۱۳٩٤

سرمایه‌گذاری ۲ میلیارد دلاری بیل گیتس در انرژی های تجدیدپذیر

بنیانگذار شرکت مایکروسافت در مصاحبه با مجله امریکایی آتلانتیک به انتقاد از جنبش جهانی برخاست که قصد دارد صندوق‌های بازنشستگی، دانشگاه‌ها، کلیساها و مقامات محلی را در مجموع از سرمایه‌گذاری‌هایی به ارزش ۲.۶ تریلیون دلار در شرکت‌‌های نفت و گاز و زغال سنگ منصرف کند.
بیل گیتس در این مصاحبه گفت: «اگر فکر می‌کنید عدم سرمایه‌گذاری به تنهایی راه حل مناسبی است، به نظر سعی دارید با بهره بردن از ایده‌آل‌گرایی و هیجانات مردمی کاری کنید که منجر به کاهش انتشار کربن نخواهد شد زیرا تعداد کمی از این مردم مالک شرکت‌های نفتی هستند و تا زمانی که مالیاتی بر انتشار کربن وضع نشود و این عمل قانونی باشد، این افراد به عمل خود ادامه خواهد داد».
بنیاد خیریه بیل و ملیندا گیتس، بزرگ‌ترین بنیاد خیریه جهان است که بر اساس گزارشات مالی آن، ۱.۴ میلیارد دلار در شرکت‌های نفتی سرمایه‌گذاری کرده است.
این در حالی است که فعالان کمپین مذکور، این اظهارات را نابجا می‌دانند. به اعتقاد این افراد هر چند عدم سرمایه‌گذاری تنها راه حل نیست، اما برای تضعیف قدرت سیاسی صنعت نفت و گاز لازم است. هم چنین هزینه تولید یک کیلووات ساعت برق خورشیدی در روز برابر هزینه تولید همین مقدار برق با انرژی فسیلی است با این تفاوت که امکان استفاده از نور خورشید در طول شب وجود ندارد، اما این مشکل منافاتی با حقیقت به صرفه بودن تولید برق از خورشید در طول روز ندارد.
البته اخیراً بیل گیتس خبر از سرمایه‌گذاری ۲ میلیارد دلاری در انرژی‌های تجدیدپذیر جدید داده بود که میزان آن دو برابر مبلغ کنونی است.
روزنامه گاردین در در ماه مارس کمپینی برای درخواست از بنیاد گیتس برای عدم سرمایه‌گذاری در شرکت‌های نفت و گاز به راه انداخته بود.

  
نویسنده : صادق شهامتی ; ساعت ۱:۱۸ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢۸ مهر ۱۳٩٤

برنامه ریزی هند برای تولید 175 هزار مگاوات برق تجدیدپذیر!

هند به تازگی برای تامین 175 هزار مگاوات انرژی تجدید پذیر برنامه ریزی کرده است که 100 هزار مگاوات از طریق انرژی خورشیدی و 75 هزار مگاوات دیگر از طریق انرژی باد، گازهای زیستی و غیره تامین می شود. دو شرکت بزرگ چینی در دهلی نو اعلام کردند در نظر دارند حدود پنج میلیارد دلار در بخش انرژی تجدید پذیر هند سرمایه گذاری کنند.

شرکت سانی یکی از سازندگان بزرگ تجهیزات ساختمان سازی متعهد شده است که مبلغ 3 میلیارد دلار در طول پنج سال آینده برای ساخت توربین های بادی در هند سرمایه گذاری کند. شرکت چینت (Chint) که در تولید تجهیزات صنعتی و برق متخصص می باشد نیز اعلام کرد که 2 میلیارد دلار در هند سرمایه گذاری می کند.

وزیر انرژی تجدید پذیر هند چندی پیش گفته بود که شرکت های چینی و انگلیسی درقالب طرح نارندرا مودی نخست وزیر این کشور تحت عنوان «در هند بسازید» در زمینه انرژی های تجدید پذیر سرمایه گذاری می کنند. 'پییوش گویل' افزود: چین در پنج سال آینده مبلغ 20میلیون دلار در زمینه انرژی خورشیدی و بادی درهند سرمایه گذاری می کند. وی اظهار کرد: درملاقاتی که با نمایندگان شرکت های چینی و انگلیسی صورت گرفته این شرکت ها آمادگی خود را با سرمایه گذاری در هند در زمینه انرژی تجدید پذیر اعلام کردند. گویل دربارۀ نگرانی های نمایندگان چین در رابطه با تامین مالی و مسایل مربوط به تامین زمین برای اجرای این طرح ها اظهار کرد که دولت هند بزودی طرحی را برای اجرای سهل تر سرمایه گذاری اعلام می کند.
یکی ازکارشناسان وزارت انرژی تجدید پذیر هند نیز گفت که شرکت های چینی و انگلیسی می توانند بطور همزمان در ایالت های مهاراشترا ، گجرات و پنجاب شروع به کار کنند.
در سال 2014 ظرفیت تولید انرژی خورشیدی هند دو هزار و 600 مگاوات بوده است و افزایش این ظرفیت به 100 هزار مگاوات نیازمند بودجه 100 میلیارد دلاری در هر سال برای مدت پنج سال برای تولید و بودجه 50 میلیارد دلاری درهرسال برای پوشش هزینه های انتقال و توزیع این انرژی است که بیشتر این هزینه از طریق سرمایه گذاری های ایالات متحده تهیه می شود.

  
نویسنده : صادق شهامتی ; ساعت ۱:٠۸ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢۸ مهر ۱۳٩٤

تله موج Line Trap

 لاین تراپ (Line Trap) یا تله موج دستگاهی است متشکل از سلف و خازن موازی، که به منظور جلوگیری از ورود امواج فرکانس بالا که توسط دستگاه پی‌ال‌سی روی خطوط فشار قوی تزریق می‌شود به کار می‌رود و از آنجایی که این دستگاه در مسیر خط قرار می‌گیرد می‌باید قدرت تحمل جریان خط در شرایط عادی و موقع اتصال کوتاه را دارا باشد. کلاً می‌توان گفت که لاین تراپ در اصل یک فیلتر است.محل قرار گرفتن لاین تراپ به طور سری بعد از برقگیر و C.V.T یا کوپلینگ کاپاسیتور و به طرف پست است که بر روی یک یا دو یا سه فاز قرار می‌گیرد.

  
نویسنده : صادق شهامتی ; ساعت ۸:۱۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٢ مهر ۱۳٩٤
تگ ها : تله موج ، line trap

Smart Cities

"More than half of the world's population currently lives in or around a city. By the year 2050, the United Nations projects another 2.5 billion people could be moving to metropolises. As urban populations increase, the number of data-generating sensors and Internet-connected devices will grow even faster. Experts say cities that capitalize on all the new urban data could become more efficient and more enjoyable places to live. The big question now is how to make that happen."

در حال حاضر بیش از نصف جمعیت جهان در شهرها و حومه شهرها زندگی می کنند. سازمان ملل پیش بینی میکند تا سال 2050 دو و نیم میلیارد نفر دیگر به سوی شهر های بزرگ نقل مکان خواهند کرد. با افزایش جمعیت شهری، تعداد سنسورهای تولید اطلاعات و ادوات متصل به اینترنت حتی سریعتر از جمعیت رشد خواهند کرد. متخصصان میگویند شهرهایی که روی داده های جدید شهری سرمایه گذاری کنند می توانند به مکانی کارآمد تر و لذت بخش تر تبدیل شوند. 

  
نویسنده : صادق شهامتی ; ساعت ۱٢:٠٠ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٩ مهر ۱۳٩٤